Pátek 19.07.2024

14:15

Pátek 19.07.2024

14:15

reklama

Tom Beckhäuser: Třetí česká formulová naděje na to šla jinak, než Staněk a Ptáček

Dvacetiletý Čech Tom Beckhäuser si jistě nevybral lehkou profesi, když se před třemi lety rozhodl: „Stanu se profesionálním závodníkem!“ Mimo neobyčejného zapálení pro tento sport, který doposud sledoval jen jako běžný divák, neměl ani jeden z dnes tak samozřejmých předpokladů: V jeho rodinném okolí se na tomto sektoru nikdo nevyznal a že by jezdil jako Alonso již od čtyř let v motokárách? Kdepak – když poprvé nastoupil jako závodník, tak se musel učit, co to je rozprava jezdců nebo volný trénink…

Tom ale byl a je přesvědčen o tom, že několikaletou ztrátu zkušeností vůči svým soupeřům houževnatou pílí dotáhne. Roku 2017 většinou zametal pole v německé Formuli 4, kdo se ale blíže podíval na jeho výsledky, ten viděl, že jeho ztráta na konkurenci mizí. Minulý rok to v tomto šampionátu již občas stačilo na bodovaná místa a Tom si nedopřál přestávky ani v zimě, kdy nastoupil v asijském šampionátu F3. Mimo to pravidelně startuje (a vítězí) v sérii starších vozů F3 Franze Woessa. Koneckonců ví, že právě čas je to, co on nemá, když závodí v juniorských třídách proto chlapcům o 5 let mladším.

Jeho vstup do rozjetého italského šampionátu Formule 3 „Formula Regional“ s maličkou stájí Technorace před dvěma týdny na Hungaroringu byl jistě velmi odvážným krokem. Zase musel dohánět ztrátu na zkušenostech. Vyplatilo se ale a český závodník mohl minulý víkend na Red Bull Ringu názorně předvést, co se za dvě sezony v kokpitu naučil. V prvním závodě dojel na bodech jako 9., ve druhém se polepšil na 7. pozici a třetí mohl korunovat umístěním mezi top5, kdyby nevyletěl v poslední zatáčce do svodidel. I tak se mu ovšem podařilo demonstrovat, že umí výtečně zacházet s monopostem Formule 3. Z opatrného začátečníka se stal jezdec, který dokáže beze všeho atakovat a předjet i profíky z týmu Prema.

Red Bull Ring roku 2019 – to bylo zatím nejlepší vystoupení Toma Beckhäusera na evropské půdě!

Text a foto: Klecar-Media


reklama

reklama
reklama