Neděle 14.07.2024

16:58

Neděle 14.07.2024

16:58

reklama

První den testů F3 v Bahrainu: Dva z Charouzových jezdců v top 10

Na Bahrain International Circuit v Sakhiru od neděle poprvé poměřily síly nové sestavy týmů šampionátu FIA Formule 3. Mistrovství, do kterého se přihlásilo 29 účastníků a jedna účastnice, bude absolvovat v rámci velkých cen formule 1 devět podniků po dvou závodech, první z nich za tři týdny právě v Sakhiru.

První ze tří dní testů dal především nováčkům možnost obeznámit se s bezmála 400 koní silným monopostem Dallara-Mecachrome a charakteristikou pneumatik Pirelli. Dva takové nováčky letos nasadí i česká stáj Charouz Racing System. Vedle 21letého Brazilce Igora Fragy (v roce 2019 byl 3. ve Formuli F3 Regional), to je i syn bývalého vítěze Grand Prix Ralfa, David Schumacher. Také 18letý Němec přichází z Formule F3 Regional a s vozem FIA-F3 si odbyl jen finále minulé sezony. Třetí jezdec týmu z Žebráku je ndmíru zkušený Fin Niko Kari. 20letý chráněnec Mika Sala v tomto šampionátu nestoupí již třetím rokem a má dokonce zkušenosti z formule 2.

První tříhodinovku v neděli dopoledne zakončilo nejrychlejšími časy nizozemské duo Bent Viscaal a Richard Verschoor nizozemské stáje MP Motorsport před  Britem Max Fewtrellem, který pro letošek vyměnil francouzskou stáj ART za britský tým Hitech. Jedná se vesměs o jezdce, kteří již mají s tímto monopostem nejméně rok zkušeností a proto nepřekvapilo, že byl i z Charouzovy trojice nejrychlejší právě Niko Kari. Fin si zapsal 7. čas, zatímco na něj kolegové Fraga se Schumacherem ztráceli před sekundu. Odpoledne trať znatelně zrychlila a hned šest pilotů dokázalo Viscaalův dopolední čas zlepšit. 

Nejlepší výkon dne si zcela překvapivě zapsal Kanaďan Devlin Defrancesco. Pilot týmu Trident, kterého koučuje Juan-Pablo Montoya, se v této třídě snaží již třetím rokem a zatím patřil pravidelně mezi nejpomalejší. Tentokrát se ovšem dokázal prosadit před Tasmáncem Alexem Peronim (Campos) a Verschoorem, který tak potvrdil dobrý výsledek z dopoledne. Nejlepším z Charouzových svěřenců byla po „rychlém odpoledni“ hvězda e-sportu Igor Fraga. Brazilec zajel 9. čas bezprostředně za Charouzovo bývalou jedničkou Lirimem Zendelim, který se letos pokusí o štěstí u Tridentu. Kari byl o 3 setinky pomalejší a David měl s přestupem na silné vozy FIA-F3 zatím větší problém a zapsal si jen 26. čas. O to lépe se v tomto monopostu očividně cítí Theo Pourchaire. Francouz pro Charouze minulý rok získal titul v německém šampionátu formule 4 a letos stratuje za ART. Zajel výborně na 5. místo.

Jediné děvče v poli, Němka Sophie Flörschová, která teprve před týdnem podepsala u týmu Adriana Campose, byla jednou z těch, kteří se odpoledne dokázali zlepšit nejvýrazněji. Po polední přestávce „našla“ v Sakhiru 1,5s a zajela tak celkově 16. čas prvního dne. 

Nejrychlejší časy prvního dne testu FIA-Formule 3 v Bahrainu:

1. Devlin Defrancesco, Trident                  1:46.844s
2. Alex Peroni, Campos                              1:46,860s
3. Richard Verschoor, MP                          1:46,919s
4. Sebastian Fernandez, ART                     1:47,036s
5. Theo Pourchaire, ART                            1:47,093s
6. Bent Viscaal, MP                                    1:47,124s
7. Alexander Smoljar, ART                        1:47,273s 
8. Lirim Zendeli, Trident                            1:47,473s
9. Igor Fraga, Charouz                                1:47,498s
10. Niko Kari, Charouz                              1:47,530s
26. David Schumacher, Charouz                1:48,769s

Foto: Dutch Photo Agency
Text: Roman Klemm


reklama

reklama
reklama