Neděle 14.07.2024

15:03

Neděle 14.07.2024

15:03

reklama

Tradiční svátek judistů byl přehlídkou těch nejlepších

Judo Show Cup má za sebou svůj 16. ročník. Tento svátek judistů se letos uskutečnil v neděli 21. listopadu ve Sportovní hale Folimanka v Praze a rozhodně nepostrádal tu pravou sportovní atmosféru, napětí, ale byl i prostor pro dobré skutky. V minulých ročnících obdržely dětské domovy a potřební zhruba 3 miliony korun v hotovosti, formou služeb a dárků. Oslavovaly se nejen úspěchy dvojnásobného olympijského vítěze Lukáše Krpálka, ale i klubů. Na realizaci se tradičně podílela společnost GENESY s.r.o., Magistrát hl. m. Prahy, Český svaz juda a letos se přidala i Městská část Prahou 2.

Judo show cup se poprvé konal v roce 2005 a okamžitě si získal své příznivce. Tento sportovní svátek je neodmyslitelně spjat s nejvyšší českou soutěží v judu, jehož součástí programu je nejen finále, ale i vyhlášení výsledků extraligy a ankety Judista roku ve všech kategoriích.

Ještě, než se pustili judisté a poprvé také judistky, do soubojů, byl na podium pozván ten, kdo začal psát historii, tehdy ještě Československého juda, na olympijských hrách. Nebyl to nikdo jiný než Ing. Petr Jákl, který již brzy oslaví významné životní jubileum. Stal se 13krát mistrem republiky, Akademickým mistrem Evropy družstev (1964), byl 3. na Akademickém mistrovství světa družstev (1966), 3krát obsadil 5. místo na Akademickém mistrovství Evropy, byl vůbec první český (československý) judista na olympijských hrách. V Mnichově (1972) vybojoval 7. místo. Stal se úspěšným trenérem, držitelem 8. Danu a titulu Zasloužilý mistr sportu, prezidentem Československého svazu juda, ředitelem Vysokoškolského sportovního centra. Během sametové revoluce v roce 1989 se stal osobním ochráncem Václava Havla. Působí ve filmovém průmyslu jako producent, scénárista, herec, kaskadér, je však také nejlepším tátou a dědečkem.

„Právě vy jste byl v šedesátých letech u zrodu českého kaskadérství. Na trénink juda za vámi přišli filmaři, že když umíte padat na žíněnku, jestli byste jim nespadl ze schodů do filmu, no a vy jste na to kývl,“ připomněla v krátkosti Bára Mottlová kudy vedla cesta skvělého judisty k filmovému kaskadérství. Pan Petr Jákl přišel o hlas, tak jen potvrdil slova. A s pokorou přijal plaketu z rukou Mgr. Jiřího Dolejše za Český svaz juda a dárkový koš. Pogratulovat přišel také předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. A ještě se dočkal jednoho dárku, který si užili všichni přítomní. Dalibor Janda zazpíval oblíbenou píseň Ing. Petra Jákla „Žít jako kaskadér“! Na pomyslné podium se vrátil ještě jednou s dcerou s dcerou Jiřinou Annou a pak už se jen zápasilo a odměňovalo a byla to rozhodně pro příznivce juda skvělá podívaná.

Judo Show Cup by nebylo možné uspořádat, pokud by tuto akci nepodpořili partneři. Na prvním místě je nutné poděkovat Magistrátu hl. m. Prahy, který je dlouhodobým podporovatelem. Hlavním partnerem letošního ročníku je společnost Cryfin, FinTech holding, který se zabývá datovou analytikou a vývojem nových technologií. Svým klientům také poskytuje jednoduchý způsob, jak moderně investovat do kryptoměn. Majitel společnosti Václav Holler je systematický analytik a puntičkář a myslí si, že i to je jeden z důvodů, proč se dělí o úspěch ve smyslu podpory charitativních projektů.Systematický analytik se projevuje v tom, že stále hledám a vyhodnocuji, kde mohu nejlépe být nápomocný. Puntičkář pak v tom, že velmi hlídám svůj tým, abychom vše měli pro takové spolupráce dokonale připravené,“ říká majitel společnosti Cryfin. S duchovním otcem Judo Show Cup Petrem Jáklem ml., filmovým režisérem a producentem, sepotkal díky projektu CrowningArts (pozn. nová platforma pro umělce). „Líbí se mi, že jsou jeho vize v rámci filmového průmyslu velmi napřed a že se jeho myšlenky z tohoto odvětví protínají s těmi mými z kryptosvěta. Petr Jákl je navíc velmi pozitivní člověk a velký nadšenec, který je zapálený pro věc. Často to z něj srší, a to mi je blízké, protože podobně zapálený jsem já pro kryptoměny,“ říká Václav Holler. To, že nemyslí jen na svoji vlastní prosperitu, analýzu dat a vývoj nových technologií, ale i na ostatní, potvrdil tím, že přispěl na modernizaci čtyř bytů v hodnotě 100.000 Kč, v kterých aktuálně bydlí děti z dětského domova Tisá.

Mlékárna Hlinsko, a.s. je tradiční výrobce trvanlivého a kondenzovaného mléka, kterou známe pod značkou Tatra, a ta rozdělila mezi Sportovní club Jedličkova ústavu Praha a dětský domov Slaný částku 50 000 Kč. Peníze jsou určeny na sportovní aktivity dětí.

Dalším partnerem je skupina PRE, která je považována za nejspolehlivějšího provozovatele distribuční sítě v ČR, Štěpánek auto, SIKO koupelny a kuchyně, prodejna exkluzivních kol pro dospělé i děti Cyklospeciality, Městská část Praha 2, Pivo Bernard, Chateau Lednice – Annovino a Blend 42 Vodka.

Volné vstupy na fotbalové utkání Fortuna ligy věnovala AC Sparta Prahadětemz Jedličkova ústavu a Škol Praha. Společnost Feedo.cz už poněkolikáté věnovala zboží, tentokráte v hodnotě 30 tisíc, dětskému domovu Dubá-Deštná. Již počtrnácté věnoval prostřednictvím této akce Velmistr bojových umění, nositel 6.  danu v judu, 9. danu jui-jitsu, grafik, rytec a ilustrátor František Kollman obrazy a obdarován byl dětský domov v Dolních Počernicích, který si odnáší si i vstupenky na utkání odHC Sparta Praha. Tak jako každý rok, tak i letos, věnoval Petr Jákl dětem z dětského domova v Tisé 30 000 Kč na mimořádné kapesné a sám i voucher předal, i když je pracovně velmi vytížen a zaměstnávají ho nejen dokončovací práce velkofilmu Jan Žižka, ale i produkování zahraničních filmů. Letos zamířily do kin hned dva snímky válečné drama American Traitor: The Trial of Axis Sally a Best Sellers.

Drobné dárky dětem dále věnovaloValtické Podzemí spolu s Vinařstvím Annovino. Speciální poděkování pak patří paní Jindřišce Šindelářové a její firmě Libeřské lahůdky, která letos už pošestnácté připravila občerstvení.

Vrcholem večera bylo netrpělivě očekávané vyhlášení ankety Judista roku 2021, ve které hlasovalo 32 odborníků a novinářů. Mezi seniory suverénně zvítězil počtrnácté v řadě.

Lukáš Krpálek s 96 body. Předcházelo mu však ještě vystoupení Josefa Rataje, výtvarníka a performera, průkopníka pop artu u nás, který malovat portrét Lukáše Krpálka, kterým připomněl jeho úspěch na olympijských hrách v Tokiu!

Akce se konala pod záštitou primátora hlavního města Prahy MUDr. Zdeňka Hřiba a pod záštitou místostarosty Ing. Jaroslava Šolce, Hlavního města Prahy, MČ Praha 2, Českého svazu juda a rozhodně velký dík patří také Univerzitnímu sportovnímu klubu Praha.

Večerem provedl Josef Melen společně s Bárou Mottlovou.

Více informací o letošním a minulých ročnících najdete na www.judoshowcup.cz

Vyhodnocení úspěšnosti klubů 

–        Započítávány byly zlaté, stříbrné a bronzové medaile ze soutěží jednotlivců, které získali na mistrovských soutěžích.

Kategorie žactva 

(započítáno PČR mladších a starších žáků a žákyň)

1. místo – USK Praha

2. místo – Judo Beskydy

2. místo – Judo klub Olomouc

Kategorie dorostu

(započítány medaile z MČR dorostu)

1. místo – 1. JC Baník Ostrava

2. místo – Judo klub Olomouc

3. místo – Sokol Praha Vršovice

3. místo – USK Praha

Kategorie seniorů

(započítávány medaile z MČR seniorů a juniorů)

1. místo – USK Praha

2. místo – Judo Železo Hranice

3. místo – Daitó Ryu – Pardubice

3. místo – Judo klub Olomouc

TOP klub roku

(pořadí dle počtu všech výše uvedených medailí)

1. místo – Judo klub Olomouc

2. místo – USK Praha

3. místo – 1. JC Baník Ostrava

Finále Mistrovství ČR družstev žen a Extraliga mužů 

Výsledky MČR družstev žen:

1. místo – Judo SG Plzeň

2. místo – DAITÓ RYU – sportovní bojová umění Pardubice

3. místo – 1. Judo Club Baník Ostrava

Výsledky Extraligy mužů

1. místo –  USK Praha

2. místo – Judoclub Liberec

3. místo – SKKP Brno

Judista roku 2021

Netrpělivě bylo očekávané vyhlášení Judisty roku 2021. Ocenění převzali ti nejlepší. V anketě hlasovalo 32 odborníků a novinářů.

Junioři

1. Daniel Pochop 95 bodů, (USK Praha)

2. Adam Kopecký 65 bodů, (TJ AŠ Mladá Boleslav)

3. Antonín Dvořáček 23 bodů, (Judo Dragons)

Kadeti

1. místo: Anna Skalská 96 bodů, (Judo SG Plzeň)

2. místo: Tomáš Raška 64 bodů, (Judo Club Olomouc)

3. místo: František Lhotzský 24 bodů, (Judo Club Olomouc)

Senioři

1. Lukáš Krpálek 96 bodů, (USK Folimanka), počtrnácté v řadě

2. David Klammert 64 bodů, (Judo Club Olomouc)

3. Renata Zachová 22 bodů, (Judo Club Olomouc)

7. Dan byl předán Jiřímu Sosnovi, účastníkovi olympijských her, který je navíc  držitelem titulu Mistr Evropy. 7. Dan dostává za svůj celoživotní přínos judu. Ocenění získal také Petr Šedivák, účastník olympijských her a stříbrný medailista z Mistroství Evropy!


reklama

reklama
reklama